• 28 maja 2024

Dlaczego ofiary przemocy nie mogą "po prostu odejść" Jak im pomóc?

Jeśli chodzi o przemoc domową, czasami znaki nie są tak oczywiste. Niezależnie od tego, czy jest to przemoc fizyczna, emocjonalna czy inna, kiedy jedna osoba straszy, rani lub nieustannie poniża drugą, nie jest to w porządku. Według Instytutu Informacji Prawnej na Uniwersytecie Cornell, przemoc definiuje się jako "fizyczne, seksualne lub psychiczne zranienie osoby". Wszyscy zasługujemy na to, by czuć się bezpiecznie, być szanowanymi i mieć siłę przebicia w naszych związkach (z romantycznymi partnerami, przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami). Jeśli przytrafiło ci się coś z tego, co poniżej, lub jeśli te znaki w jakiś sposób do ciebie przemawiają, istnieją zasoby, które pomogą ci zapewnić bezpieczeństwo i pomóc tobie lub komuś, kogo znasz, w radzeniu sobie z przemocą.

Co to jest przemoc domowa? Przemoc domowa to gwałtowne lub agresywne zachowanie w domu, zazwyczaj polegające na brutalnym znęcaniu się nad współmałżonkiem lub partnerem.

Częste błędne przekonania na temat przemocy domowej

"Przemoc domowa to wzorzec zachowania, w którym jedna osoba wywiera władzę i kontrolę nad inną osobą" - powiedziała Katie Ray-Jones portalowi Cosmopolitan.com w 2014 roku. Ray-Jones, prezes National Domestic Violence Hotline (NDVH), powiedziała, że chociaż incydenty przemocy domowej zmniejszyły się z biegiem czasu i stały się mniej społecznie akceptowalne, nadal istnieją, pomimo powszechnego postrzegania. A decyzja, by "po prostu odejść" jest o wiele bardziej skomplikowana. "Oni nadal widzą przebłysk osoby, w której się zakochali" - powiedziała Ray-Jones. "To jest bardzo złożone i bardzo trudne".

Nadużycie przychodzi w wielu formach, nie tylko fizycznych. Może być również emocjonalne, psychologiczne, werbalne i seksualne. Rzecz w tym, że krzywdziciel może być na początku przyjazny i czuły, zanim powoli zacznie odbijać się od twojego poczucia własnej wartości i zapędzać cię w kozi róg, z dala od rodziny i przyjaciół. To właśnie sprawia, że tak trudno jest uciec lub "po prostu zadzwonić na policję", jak twierdzą eksperci.

"To poczucie strachu, że nikt nigdy nie może zapewnić im bezpieczeństwa, jest prawdziwe", powiedziała Cosmopolitan.com Michelle Kaminsky, prawniczka i szefowa Brooklyn DA's Office's Domestic Violence Bureau. "Jako społeczeństwo, mamy tendencję do podważania lub minimalizowania tych obaw - dlaczego nie pójść na policję; oni są w najlepszej pozycji, aby ci pomóc? Cóż, policja nie żyje z tobą 24/7".

Sygnały przemocy fizycznej

Chociaż nie jest to definitywna lista kontrolna, niektóre oznaki przemocy fizycznej obejmują.

 • Chwytanie cię za ciało i odmawianie puszczania
 • Ciąganie za włosy
 • Krzywdzenie cię w sposób, który pozostawił siniaki lub inne ślady fizyczne
 • Grożenie skrzywdzeniem cię lub zabraniem albo skrzywdzeniem dzieci
 • Niszczenie twoich rzeczy
 • Rzucanie w ciebie przedmiotami
 • Zmuszanie cię do seksu

Nadużycia reprodukcyjne (takie jak "manipulowanie przy kontroli urodzeń lub wywieranie presji, abyś zaszła w ciążę") są również powszechne - cytuje się, że 1 na 3 kobiety w agresywnych związkach doświadczyła tego typu przymusu.

Oznaki przemocy emocjonalnej

Podobnie, niektóre oznaki przemocy emocjonalnej mogą wyglądać następująco.

 • Osoba "dokuczająca" lub używająca sarkazmu, aby ciągle cię poniżać lub sprawiać, że czujesz się źle we własnej skórze
 • Obniżanie i trywializowanie ciebie, twoich osiągnięć, nadziei i marzeń
 • Robienie i mówienie rzeczy, które powodują, że czujesz się zawstydzona, zażenowana i bezsilna
 • Zatrzymywanie seksu, aby manipulować, karać lub kontrolować cię

Jeśli czujesz się ofiarą fizyczną lub emocjonalną (dotyczy to również sfery seksualnej, psychologicznej i werbalnej) lub nie jesteś pewna, w jakiej sytuacji się znajdujesz, sprawdź, co następuje:

 • Czy czasami boisz się tego, jak zachowa się twój partner?
 • Czy ciągle usprawiedliwiasz się przed innymi z zachowania swojego partnera?
 • Czy wierzysz, że możesz zmienić swojego partnera, jeśli tylko zmienisz coś w sobie?
 • A może jesteś ze swoim partnerem, ponieważ boisz się tego, co zrobi, jeśli się rozstaniecie?

Źródła

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, jest maltretowany, istnieje wiele źródeł, z których możesz skorzystać. National Coalition Against Domestic Violence (NCADV) oferuje obszerną stronę z zasobami organizacji zaangażowanych w zapobieganie i rozwiązywanie problemów związanych z przemocą domową. Istnieją również organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, nastolatkami, dziećmi, społecznościami rdzennymi, społecznościami LGBT i bezpłciowymi, i wiele innych. Wreszcie, U.S. Department of Health & Human Services oferuje zasoby dla organizacji zajmujących się stalkingiem i przemocą w czasie randek oraz podaje listę źródeł prawnych.

Eksperci, tacy jak psycholog kliniczny Perpetua Neo, zalecają ofiarom "ponowne nawiązanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną", ponieważ wsparcie, któremu można zaufać i na które można liczyć, ma kluczowe znaczenie. "Często ofiary przemocy są izolowane lub myślą, że są szalone" - powiedziała Neo w rozmowie z Greatist. "Ale ponowne nawiązanie kontaktu jest dość proste".

Share :

Może Cię zainteresować

Trendy urodowe: blond z odrostami

Miley Cyrus Nie spiesz się z wizytą u kolorysty, jeśli zauważysz, że u nasady włosów pojawił się naturalny...