• 5 października 2024

Wigilia polska, czyli jaka? Potrawy, prezenty, kolędy

Polska wigilia jest jedyna w swoim rodzaju, a tradycje z nią związane różnią się od tradycji w innych krajach. Które tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe są najważniejsze? Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Wigilijna kolacja

Najważniejsze zwyczaje na Boże Narodzenie w polskich domach to przede wszystkim te związane z samą kolacją wigilijną. Na polskim stole stawiamy dwanaście potraw, które symbolizują dwunastu apostołów oraz dwanaście nadchodzących miesięcy. W wielu domach pod obrus wkłada się też sianko. Jest ono symbolem ubóstwa, w jakim narodził się Jezus, ale też skromności i wdzięczności. 

 

 

Nie bez znaczenia pozostają też potrawy, które pojawią się na wigilijnym stole. W wielu krajach w wieczór poprzedzający Boże Narodzenie spożywa się dużą ilość mięsa (zwłaszcza w krajach na północy Europy) lub owoce morze (zwłaszcza w krajach południowych). W Polsce obowiązuje post wigilijny, a wśród wigilijnych dań dominują ryby, kapusta i grzyby. 

Puste nakrycie 

Piękną polską tradycją jest pozostawienie na stole jednego wolnego nakrycia. Symbolizuje ono wszystkich zmarłych bliskich oraz wszystkie bliskie osoby, które nie mogły zasiąść z nami do wigilijnego stołu. Puste nakrycie jest też symbolem otwartości na bliźnich i chęci niesienia pomocy potrzebującym.

Śpiewanie kolęd 

Kolejnym ważnym dla Polaków świątecznym zwyczajem jest śpiewanie kolęd. Niemal każdy Polak jest w stanie zanucić najważniejsze z nich, takie jak “Dzisiaj w Betlejem”, “Bóg się rodzi, moc truchleje”, “Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy ”Przybieżeli do Betlejem”. Według tradycji kościelnych śpiewanie ich ma oddać cześć Bogu. Dla wielu osób jest to po prostu miły sposób na spędzanie czasu z rodziną. 

 

Choinka - symbol Bożego Narodzenia

Share :

Może Cię zainteresować