• 16 lipca 2024

Opuchlizna i zasinienia pod oczami: Co je powoduje i jak się ich pozbyć?

Jak samodzielnie pozbyć się worków i sińców pod oczami (fot. @yana.koroed)Nie ma to jak opuchlizna i sińce pod oczami, które psują twój wygląd - dodają natychmiastowego wieku, a dodatkowo wyglądają na obolałe. Problem ten można rozwiązać radykalnie, poprzez operacje plastyczne, lub bardziej delikatnie, maskując go podkładem. Istnieje bardziej skuteczna metoda, która daje długotrwałe rezultaty w walce z workami, zasinieniem i opuchlizną pod oczami

, ale należy zająć się przyczynami leżącymi u jej podstaw.
Opinia eksperta
Anastazja Dubińska,założycielka szkoły naturalnego odmładzania Revitonika "Walcząc z workami i opuchniętymi oczami, należy zdać sobie sprawę, że walka z dziedzicznymi predyspozycjami i specyficzną budową twarzy jest bezcelowa. Poza tym, generalnie warto zrozumieć i zaakceptować anatomiczną niesprawiedliwość: Okolica oczu praktycznie nie posiada podskórnej warstwy tłuszczu. Tłuszcz nie może ukryć problemów estetycznych, bo go po prostu nie ma. Co więcej, pod oczami znajduje się tylko sześć warstw komórek skóry (dla porównania na piętach jest ich aż 86!). Naturalnie, ta ciemno zabarwiona krew będzie bardziej widoczna pod delikatną skórą oczu, objawiając się jako siniaki na twarzy. Ponadto, z upływem lat naskórek staje się cieńszy, a naczynia włosowate w okolicach oczu bardziej widoczne.

Najlepsze produkty przeciwstarzeniowe do twarzy i okolic oczu Przeczytaj

Jak samodzielnie pozbyć się worków i podpuchniętych oczu (fot. @originsrussia)Rozważ cztery najczęstsze przyczyny zasinień i podpuchniętych oczu.

Powód nr 1: Nieprawidłowa postawa i napięcie mięśni szyi

Pochylenie się powoduje skrócenie tyłu głowy: kręgi zapadają się głębiej w szyi, a podstawa głowy jest uciskana, co ogranicza ruchomość czaszki. W związku z tym przepływ krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego jest zaburzony - dochodzi do zastoju krwi żylnej o ciemnowiśniowym zabarwieniu, a gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego prowadzi do obrzęku

.

Powód nr 2: choroby przewlekłe

Sińce i opuchlizna pod oczami są często objawem przewlekłych schorzeń wątroby, nerek i układu endokrynologicznego

. Należy więc udać się do endokrynologa, okulisty, laryngologa i alergologa, aby wykluczyć przyczynę defektów estetycznych w okolicach oczu.

Powód nr 3: Niezdrowe nawyki i styl życia

Wysokie obciążenie oczu od pracy przy komputerze i używania gadżetów, chroniczne zmęczenie

, brak tlenu w tkankach z powodu braku ruchu na świeżym powietrzu, palenie i alkohol, nawet w umiarkowanych ilościach, wszystkie te czynniki prowadzą do opuchlizny i czarnych oczu. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że te aspekty życia powodują nieodwracalne szkody dla zdrowia, ale bardzo rzadko zmieniają coś w swoim stylu życia.

Powód nr 4: Napięcie mięśni twarzy

Skurcz i skrócenie tych mięśni zaburza naturalną cyrkulację płynów w okolicach oczu

, tworząc tzw. pułapki limfatyczne. W zdrowym organizmie płyn krążący w organizmie powinien być regularnie odprowadzany do wyznaczonych obszarów twarzy: przyusznej strefy żucia i skrzydełek. Stan mięśni w tych obszarach można sprawdzić za pomocą prostych testów.

Najlepsze środki na ciemne kręgi i zmarszczki wokół oczu Czytaj

Test mięśni żucia: chwyć ściereczkę w fałdzie na szczycie kości policzkowej

, w okolicy przyusznej, uformuj poziomy wałek, podnieś go na wysokość około jednego centymetra i zacznij zwijać w dół do linii żuchwy. Postaraj się utrzymać wysokość rolki i obserwuj jak się czujesz. Jeśli chusteczki wyślizgują się z palców i wypadają z uchwytu, warto popracować nad rozluźnieniem mięśni żucia.

Test pozwalający określić stan skrzydełek nosa: należy przejechać palcami od skrzydełek nosa

do jego mostka. Czy czujesz koronkowe zgrubienie? Są to napięte ścięgniste pociągnięcia, w które przekształca się mięsień unoszący górną wargę i skrzydełko nosa.

5 najlepszych korektorów, które ukrywają ciemne kręgi pod oczami Przeczytaj

Jak mogę pozbyć się opuchlizny i czarnych obwódek pod oczami?

Jak samodzielnie pozbyć się worków i sińców pod oczami (fot. @lilyraven)Ćwiczenia (automasaż), które koncentrują się na rozluźnianiu kluczowych grup mięśni mogą pomóc uporać się z wieloma z wyżej wymienionych przyczyn. Można je wykonywać codziennie, a w ciągu miesiąca zauważysz trwały efekt

.

Ćwiczenie nr 1: Klucz do postawy ciała

View this post on Instagram

Publikacja od Revitonica School of Rejuvenation (@revitonica_official)

  • Stań w drzwiach. Zegnij prawą rękę w barku i łokciu pod kątem 90 stopni. Oprzyj ramię o ościeżnicę i wypchnij ciało do przodu. Powinno być odczuwalne lekkie pieczenie w mięśniu piersiowym. Poczekaj pięć sekund. Następnie wciśnij łokieć w ścianę na pięć sekund, z tułowiem zwróconym w kierunku ramienia. Następnie rozluźnij się i przesuń ciało lekko do przodu. Wykonaj kilka takich powtórzeń. Naprzemienne napinanie, rozluźnianie i wydłużanie. Pamiętaj, aby kontrolować dolne partie mięśni brzucha. Powrót do pozycji wyjściowej.

  • Wyprostowane ramię wyciągamy w górę pod kątem 45 stopni. Wygnij się do tyłu z ciałem z dala od ramienia, czując napięcie w mięśniu piersiowym małym. Utrzymaj pozycję przez 20 sekund. Miękkie i ruchome mięśnie piersiowe pozwalają otworzyć klatkę piersiową, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać prawidłową postawę. Powrót do pozycji wyjściowej.

Częstotliwość: 3-5 powtórzeń cyklu napinanie-rozluźnianie-rozciąganie dużych mięśni piersiowych; faza statyczna - wytrzymać 20 sekund.

Jak mimikra zmienia się z wiekiem i co można z tym zrobić Czytaj

Ćwiczenie nr 2: praca na boku szyi

View this post on Instagram

Publikacja od Revitonica School of Rejuvenation (@revitonica_official)

  • Połóż dłoń na boku szyi i lekko naciśnij w dół. Przechyl głowę na drugą stronę i jednocześnie przesuń dłoń wzdłuż mięśni szyi, gładząc całą jej stronę.

  • Opisanym ruchem wygładzić odciążenie bocznej części szyi, uzyskując zmniejszenie sztywności i wytworzenie plastyczności. Wygładzić zagęszczenia, nierówności i naprężenia - ruch powinien być dość zdecydowany. Na początku można zastosować niewielką ilość olejku lub kremu.

Częstotliwość:

3 razy po każdej stronie raz dziennie.

Ze skutkiem natychmiastowym: Najlepsze produkty pod oczy na cienie i zmarszczki Przeczytaj

Ćwiczenie nr 3: Kąt młodości

View this post on Instagram

Publikacja od Revitonica School of Rejuvenation (@revitonica_official)

  • Uformuj wypukłość w okolicy przyusznicowo-policzkowej, zbierając tkankę jak najgłębiej. Następnie otwórz usta, a fałd skórny wyślizgnie się z rąk.

  • Technika ta rozgrzewa całą okolicę przyusznicowo-żuchwową, rozluźniając w ten sposób napięcie mięśniowe. Optymalizuje to funkcjonowanie systemu szczękowego i ustawia go w prawidłowej pozycji.

Częstotliwość:

1-2 minuty raz dziennie.

"Punkty spustowe starzenia się: co zdradza wiek i jak sobie z tym radzić Przeczytaj

Ćwiczenie nr 4: Podniesienie kości policzkowych

View this post on Instagram

Publikacja od Revitonica School of Rejuvenation (@revitonica_official)

  • Połóż dłonie na obszarze kości policzkowych. Palce dłoni dotykają dołu skroniowego. Podczas układania rąk nie należy tworzyć żadnych fałd ani zagłębień: należy wygładzić skórę i ułożyć ręce.

  • Skieruj podbródek lekko w dół, aby uniknąć skurczów w okolicy potylicy. Łokcie można położyć na stole.

  • Przesuwaj dłonie ku górze po całej kości policzkowej i okolicy skroniowej ruchem wiotkim. Dopuszczalne jest stawianie lekkiego oporu wargami. Najczęstszym błędem jest uderzanie się w kości policzkowe bez wytworzenia napięcia. Przyłóż dłonie do skroni na 5-7 sekund.

Częstotliwość:

3-5 razy na każdą stronę raz dziennie.

Przeczytaj też: Żylaki: skąd się biorą, jak je leczyć i jakie pokarmy neutralizują zwężenie naczyń krwionośnych

Share :

Może Cię zainteresować

Trendy urodowe: blond z odrostami

Miley Cyrus Nie spiesz się z wizytą u kolorysty, jeśli zauważysz, że u nasady włosów pojawił się naturalny...