• 14 kwietnia 2024

Opinia eksperta: Zastrzyki z kwasu hialuronowego i inne popularne zabiegi upiększające, które mogą być szkodliwe

Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne, które mogą zaszkodzić (fot. @lamer)Po głośnym przyznaniu się kultowej modelki lat 90-tych Lindy Evangelisty do negatywnych doświadczeń z kriolipolizą, która zamiast korygować sylwetkę poprzez schłodzenie podskórnego tłuszczu specjalną maszyną, przyniosła odwrotny skutek (procentowa zawartość tłuszczu w tkankach zaczęła gwałtownie rosnąć), wiele dziewczyn zaczęło ostrożnie podchodzić do wszelkich zabiegów kosmetycznych

. Dobra wiadomość jest taka, że teraz wszyscy zaczynają pytać specjalistów o ryzyko związane z każdą konkretną procedurą. InStyle rozmawiał z ekspertami w dziedzinie urody, aby dowiedzieć się, które z rytuałów pielęgnacyjnych mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Jak mimika twarzy zmienia się z wiekiem i co można z tym zrobić Przeczytaj

Opinia eksperta
Aida Hadżijewa,kosmetyczka i założycielka salonu piękności On White Gosh "Nikt nie jest odporny na skutki uboczne po zabiegu - ani pacjent, ani kosmetyczka. Aby jednak zmniejszyć ryzyko złego doświadczenia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwalifikacje specjalisty, który wykonuje zabieg. Musi to być specjalista z wykształceniem medycznym. Niestety, obecnie jest wiele "kosmetyczek", które podejmują się zabiegów iniekcyjnych lub aparaturowych, nie wiedząc nic o ryzyku. Dlatego radzę, aby najpierw zdecydować się na lekarza z odpowiednim wykształceniem, a dopiero potem na zabieg. W ten sposób można mieć pewność, że specjalista będzie wiedział, jak naprawić sytuację, jeśli coś pójdzie nie tak".
Opinia eksperta
Wiktoria Lesina,kosmetolog, ekspert ds. pielęgnacji skóry, autorka i właścicielka MD Beauty Clinic "Nie ulega wątpliwości, że każda kosmetyczka jest specjalistką, która bierze odpowiedzialność za stan swojego pacjenta. Dlatego tak ważna jest wiedza z zakresu anatomii, budowy wszystkich mięśni i nie tylko. Ponadto, konieczna jest dobra znajomość produktów, z którymi pracuje kosmetyczka. A także musi być świadomy możliwych skutków ubocznych i być gotowy do odmowy pacjenta, jeśli istnieje ku temu powód. A doświadczenie jest bardzo ważne w pracy kosmetyczki.

Zastrzyki upiększające z kwasu hialuronowego

Aida Hadżijewa: "Jednym z najpopularniejszych zabiegów upiększających są zastrzyki upiększające na bazie kwasu hialuronowego

dla nawilżenia i odmłodzenia. Ale jeśli ten związek dostanie się do światła naczynia, to je zatka. Jest to obarczone ryzykiem, że jeśli nie zostanie natychmiastowo wyleczone w ciągu trzech dni, może skończyć się martwicą (martwica to martwa tkanka, która ostatecznie przekształca się w tkankę bliznowatą) lub niedokrwieniem (powikłanie naczyniowe, które występuje, gdy związek ściska naczynie i dopływ krwi jest zagrożony)."

Złote nici, mechaniczne oczyszczanie i inne przestarzałe zabiegi upiększające Czytaj dalej

Terapia Altera

Viktorija Lesina: "Altera-terapia jest techniką liftingu wspomaganego ultradźwiękami. Zabieg ten określany jest jako bezpieczny, niechirurgiczny lifting twarzy

. Jeśli jednak nie przestrzega się pewnych zasad i reguł, może to nie przynieść żadnych efektów lub doprowadzić do skutków ubocznych. Na przykład efekt liftingu może nie wystąpić, jeśli dana osoba stosuje dietę wegetariańską lub jej organizm cierpi na niedobór mikroelementów. Ważne jest, aby dowiedzieć się o tym przed zabiegiem, aby można było go odroczyć lub całkowicie uniknąć.

Ponadto, nie zaleca się stosowania alterapii, jeśli stwierdzono u Ciebie dysplazję tkanki łącznej (choroba genetyczna). Możliwe jest wystąpienie odwrotnego efektu liftingu

po ekspozycji na urządzenie. Dlatego tak ważne jest, aby przed zabiegiem udać się do doświadczonego specjalisty, który odpowiednio przeanalizuje historię choroby klienta. Do tego musi dobrze rozumieć mechanizm działania urządzenia, wyczuwać zawiłości procedury i mieć żywe wyczucie lekarzy. Co najważniejsze, powinien on być gotowy do odmowy wykonania zabiegu, jeśli widzi przeszkody.

Innym rzadkim, ale możliwym działaniem niepożądanym jest przejściowe porażenie nerwu twarzowego. Aparat Ultherapy System - jedyne urządzenie z wizualizacją tkanek miękkich na ekranie w czasie rzeczywistym (w żadnym innym urządzeniu do SMAS-liftingu takiej funkcji nie ma), a pracujący na nim lekarz widzi wszystkie warstwy tkanek miękkich twarzy i naczyń krwionośnych, rozumie głębokość sensora. Ale jeśli nie stosuje się do zalecanej techniki lub nie ma doświadczenia w obsłudze maszyny, może się to zdarzyć.

Botox, laserowy resurfacing i konturowanie: dlaczego niektóre zabiegi są nieskuteczne? Czytaj

Zastrzyki z toksyny botulinowej

Aida Hadżijewa: "Pomimo niskiego poziomu urazów i minimalnych skutków ubocznych stosowania technik iniekcyjnych w celu korekcji linii ekspresji, takich jak botoks, nadal istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Najczęstszym z nich jest pojawienie się ptosis (opadające górne powieki

). Zazwyczaj pierwsze objawy są widoczne w ciągu 2-3 dni po leczeniu, ale czasami efekt uboczny może być widoczny w ciągu 1-2 tygodni. Ptoza jest odwracalna, ale warto pamiętać, że proces rekonwalescencji trwa czasami około pół roku.

Ptoza po wstrzyknięciu botoksu może wystąpić w kilku przypadkach: jeśli lekarz nie wziął pod uwagę cech anatomicznych pacjenta, jeśli wymagana dawka została przekroczona, lub jeśli dyfuzja leku jest wysoka. W tym drugim przypadku często dochodzi do porażenia nie tylko mięśni docelowych, ale także mięśni otaczających (tak dzieje się najczęściej w przypadku Dysportu).

Biohacking: zasady pozwalające złamać system i zatrzymać starzenie się Czytaj

Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne, które mogą zaszkodzić (fot. @scandimuses)

Fototerapia

Wiktoria Lesina: "Fototerapia jest najczęściej stosowana w leczeniu przebarwień

za pomocą światła szerokopasmowego IPL (urządzenie M22) oraz BBL (urządzenie BBL Hero). Niewłaściwie dobrane parametry (długość fali i intensywność) mogą powodować wzrost pigmentacji zamiast redukcji plam. Dlatego lekarze muszą rozumieć zasady działania maszyny i biochemię procesów komórkowych. Ponadto, sam klient zobowiązany jest do przestrzegania zasad przygotowania przed zabiegiem: nie opalać się, zaprzestać przyjmowania niektórych leków itp.

Kwalifikacje, uwaga i przygotowanie lekarza do obsługi tych skomplikowanych, ale bardzo skutecznych urządzeń jest ważnym elementem skutecznego leczenia. Ponadto, zarówno lekarz jak i pacjent muszą być ze sobą szczerzy, aby fototerapia nie była szkodliwa.

Po prostu niewiarygodne: tylko jedno ćwiczenie, które zmniejszy nos Czytaj

Redukcja nosa z rozpuszczaniem chrząstek i korekcją nosa wypełniaczami

Aida Hadżijewa: "Dziś kosmetolodzy oferują niechirurgiczną korektę nosa za pomocą wypełniaczy

, które zmiękczają chrząstkę i zmniejszają jej elastyczność. Jest to niebezpieczne, ponieważ produkt działa przez kilka miesięcy, co może prowadzić do powstawania depresji. W efekcie pacjenci mogą mieć problemy z oddychaniem, a naprawa takiego nosa będzie wymagała wiele wysiłku i czasu.

Należy pamiętać, że nos

jest zawsze obszarem dużej odpowiedzialności w pracy kosmetologa, a także obszarem wysokiego ryzyka w odniesieniu do zmian naczyniowych. Po korekcji zalecane jest prowadzenie obowiązkowej kontroli przez dwa dni po zabiegu. Wszelkie zmiany naczyniowe po wprowadzeniu wypełniacza powinny być traktowane jako powikłanie i rozpatrywane w trybie pilnym. Szczególnie jeśli zmiany te są wyraźne i nie ma już wątpliwości, że jest to niedokrwienie.

Skąd wiesz, że zaczynasz się starzeć i jak możesz zatrzymać ten proces? Czytaj

Laserowe usuwanie włosów

Victoria Lesina: "Depilacja laserowa

jest najbardziej popularnym zabiegiem XXI wieku. Ale, niestety, może zaszkodzić pacjentowi, pozostawiając oparzenia lub prowokując pigmentację. Może się to zdarzyć, jeśli jest to wykonywane przy użyciu niskiej jakości, przestarzałego sprzętu, który nie jest certyfikowany lub nie spełnia wymagań Rospotrebnadzoru.

Jeżeli osoba wykonująca zabieg depilacji laserowej nie ma wykształcenia medycznego i nie potrafi określić fototypu skóry

i włosów, aby prawidłowo ustawić parametry urządzenia lub dobrać odpowiedni laser (diodowy lub aleksandrytowy), na 100% spowoduje to wyżej wymienione problemy lub w najlepszym przypadku nie będzie żadnego efektu. Ale możliwe jest również uzyskanie poparzeń, jeśli sam klient nie przestrzega warunków przygotowania do zabiegu lub opieki po nim.

Quiz redaktora: Najskuteczniejsze diety Przeczytaj

Powiększanie policzków za pomocą wypełniaczy

Aida Hadżijewa: "Chociaż zabieg powiększania pośladków

za pomocą wypełniaczy jest bardzo popularny, wiąże się on z pewnym ryzykiem. Zwłaszcza jeśli zabieg wykonuje kosmetolog z niewystarczającą znajomością anatomii i bez doświadczenia w tej dziedzinie. W tym przypadku zamiast napiętych i jędrniejszych pośladków klientka otrzymuje brak napięcia i nienaturalny kształt, nierówności i migrację leku z jednego miejsca w drugie".

Przeczytaj też: Metabiotyki i inne dobroczynne bakterie dla urody i młodości


Share :

Może Cię zainteresować

Trendy urodowe: blond z odrostami

Miley Cyrus Nie spiesz się z wizytą u kolorysty, jeśli zauważysz, że u nasady włosów pojawił się naturalny...